سرور ابری

سرور ابری، جدید ترین سرویس دیتاسنتر فن آوا میباشد. با استفاده از سرورهای ابری فن آوا شما علاوه بر صرفه جویی در هزینه های سرور خود میتوانید از امکانات بیشتری نسبت به سرویس های سنتی بهره مند شوید.

تعرفه

 

FC1

FC2

FC3

FC4

FC5

CPU

1 vCPU

2 vCPU

2 vCPU

4 vCPU

8 vCPU

RAM

2 GB

4 GB

8 GB

16 GB

32 GB

SSD Storage

20 GB

40 GB

80 GB

160 GB

240 GB

دیتاسنتر

ایران/تهران/ فن آوا

هزینه ماهانه

درحال به روز رسانی

درحال به روز رسانی

درحال به روز رسانی

درحال به روز رسانی

درحال به روز رسانی

مقدمه

یکی از بزرگترين مشکلاتی که مديران فناوری اطلاعات با آن روبرو هستند، تعداد بيش از اندازۀ سخت‌افزارهای سرويس دهنده تک‌کاره (Single- purpose Server) است. مهمترين علت براي افزايش تعداد چنين سخت افزارهايی ناسازگاری برنامه های کاربـردی است که بر روی سرورهای مختلف اجـرا می شوند که در نتيجه آن، مديران سيستم ترجيح می دهند که برنامه های کاربردی را بر روی سرورهای مجزا اجرا کنند. در ظاهر تعداد افزايش سرورها مشکل چندان بزرگی به حساب نمی آيد به مرور زمان مشخص می‌شود که هزينه های سنگين پنهانی برای افزايش بی رويه سرورها بايد پـرداخت گردد. هزينه های سخت افزاری، برق مصرفی سرورها، تجهيزات خنک کنندۀ مرکز داده، مکانی که سرورها بايد در آن نگهداری شوند و از همه مهمتر کارشناسان خبره‌ای که وظـيفه مديـريت سيستم‌ها را چه از لـحاظ سخت افزاری و چه از لـحاظ نرم‌افزاری، بر عهده دارند، مديران را مجاب می کند که تلفيق سرويس‌دهنده‌ها (Server Consolidation) را به عنوان يک اصل بپذيرند. مطمئن ترين روش براي Server Consolidation استفاده از تکنولوژی پردازش ابری (Cloud Computing) است.

 

پشتیبانی


برتری های سرور ابری

 

 • صرفه جویی در هزینه های مستقیم و غیر مستقیم.
 • استفاده بهینه از منابع سخت افزاری سازمان و بالابردن بهره وری
 • تجمیع سرویسهای سازمان، که باعث ایجاد مدیریت متمرکز و امنیت بالا میشود.
 • تسریع در پیاده سازی سرویسهای مختلف و ایجاد سریع سرویسهای جدید در جهت افزایش کسب و کار سازمان.
 • پشتیبانی از سیستمها و سرویسهای قدیمی موجود در سازمان.
 • یکپارچه سازی منابع سخت افزاری سازمان.
 • ایجاد محیطهای تست و گسترش سیستمها بدون ایجاد وقفه و بدون داشتن ریسک.
 • پایین آمدن هزینه های نگهداری ،POWERING  ،COOLING و نیروی انسانی.
 • دسترس پذیری بالا (HIGH AVAILABILITY)
 • بالا بودن ضریب امنیتی

HA چیست؟

یک از ویژگی های مهم clustering در سرورها High-availability می باشد. این ویژگی به کمپانی های مهم این امکان را میدهد که بالاترین پایداری را برای نرم سرورهای خود داشته باشند.HA به این صورت عمل می کند که بامانیتور نمودن منابع مشترک((resource pool در بین سرورهای میزبان ( Host) به محض اینکه سروری دچار مشکل شد سرور پشتیبان آن را جایگزین می کند . این عمل با قراردادن یک agent بروی هر سرور ضربان قلب هر سرور را مشخص می کند HA به محض از بین رفتن یک سرور با بررسی فضای مناسب بروری منایع مشترک اقدام به خاموش کردن سرور خراب و راه اندازی مجدد آن ها بروری سرورهای دیگر می نماید ویژگی های مهم HA : تشخیص اتوماتیکی سرورهای معیوب: HA به صورت اتوماتیک host را مانیتور نموده و به محض تشخیص سرور های معیوب بلافاصله سرور دیگری راه اندازی نموده که بدون دخالت انسانی میباشد . بررسی منابع : بررسی جهت اطمینان از ظرفیت موجود منابع مشترک ((resource pool برای راه اندازی مجدد سرورها بروری آنها . انتخاب هوشمندانه سرورها : وقتی که با DRS استفاده شود در جایگزین کردن مکان سرور بعد از خرابی سرور فیزیکی به صورت خودکار و هوشمند عمل می نمایید . منابع مشترک در این طرح استفاده از San storage می باشد که جهت اجرای HA کاملا ضروری است .

 


 

DRS چیست؟

یک حالتی از load balancing   که با محاسبه دقیق منابع و مانیتورینگ سرورها به محض اینکه یک ماشین  مجازی load  بالایی گرفت بلافاصله بصورت کاملا هوشمندانه و خودکار با در نظر گرفتن منابع مشترک به سرور دیگری انتقال می دهد .

ویزگی های DRS  :

 1. اولویت قراردادن  منابع بر اساس بالاترین ارزش برنامه کاربردی بر طبق چیدمان منابع بر اساس نوع کار ما
 2. بهینه سازی و بهربرداری از سخت افزار به صورت اتوماتیک در زمان پاسخگویی و در شرایط در حال تغییر 
 3. از بین رفتن Down time  

 


 ﭼﯿﺴﺖ؟DPM

 

یکی از جدیدترین تکنولوژی ها در مدیرت توزیع برق DPM  می باشد .این خصوصیت به همراه DRS  فعال می گردد .این ویژگی به صورت مداوم  بر تجهیزات نظارت میکند هنگلمی که در یک دوره با کاهش تجیهزات منابع در یک clustering  مصرف کاهش یابد DPMبا کاهش load کاری مصرف برق را کاهش می دهد .ولی با افزایش مصرف منابع DPM host های خاموش را را برای راندمان کاری روشن می نماید .

 


ﺷﺮح ﺧﺪﻣﺎت

در این بخش خدمات و سرویس های اختصاصی که به سرورهای پردازش ابری شرکت داده سامانه در نظر گرفته شده است به صورت فهرست وار اشاره شده است. توجه داشته باشید بعضی از این سرویس ها به صورت پیش فرض در سرور های ابری وجود دارد و بعضی از آنها نیازمند پرداخت هزینه مربوطه میباشد.

 1. اتصال از طریق پورت FiberChanel به SAN مرکزی
 2. ارائه دسترسی کنسول مدیریتی تحت وب با امکان تعیین سطح دسترسی برای کاربران مختلف
 3. تدوین و ارائه طرح انتقالی ( ( Migration Plan سرورهای فیزیکی به محیط مجازی همراه با طراحی . پیاده سازی  و ابزارهای مورد نیاز جهت راهبری و پشتیبانی زیر ساخت های ایجاد شده بدون ایجاد قطعی در زمان انتقال سرویس
 4. پیاده سازی سیستم پشتیبان گیری از ماشین های مجازی، سامانه ها وسیستم های داخل ماشین های مجازی و بررسی صحت نسخه تهیه شده (با قابلیت برنامه ریزی دوره زمان بندی و نوع پشتیبان)
 5. پیاده سازی سیستم مانیتورینگ از ماشین های مجازی و زیر ساخت های ایجاد شده و سرویسهای فعال
 6. پیاده سازی سیستم آنتی ویروس مرکزی تحت شبکه جهت ماشین های مجازی و بروز رسانی آنها توسط سرور مرکزی  به همراه لایسنس معتبر 
 7. اتصال به فایروال مرکزی و استفاده از دیواره امنیتی دیتاسنتر جهت بهبود وضعیت  امنیتی سرورها
 8. ارائه زیرساخت مناسب جهت استفاده از تکنولوژی های DRSو  DPMو  HA در صورت نیاز مشتری
 9. پیش بینی نیازمندی های منابع پردازشی و ذخیره سازی و ارتباطات شبکه ای با توجه به افزایش سرویس های  سازمان جهت توسعه سیستم 
 10. ارائه  خدمات پشتیبانی 24 ساعته و بروز رسانی سیستم های ایجاد شده بصورت offline . online 

 ﻣﻘﺎﯾﺴﮫ ﺑﯿﻦ ﺳﺮورھﺎی اﺑﺮی و ﻓﯿﺰﯾﮑﯽ

 

Cloud Servers

سرور ابری

Dedicated Servers

سرور فیزیکی

سیستم عامل

پشتیبانی از انواع سیستم عامل های مختلف

سخت افزارهای جدید ممکن است از بعضی از سیستم عامل های موجود پشتیبانی نکنند.

نصب نرم افزار

در هردو حالت، مدیر سرور از راه دور میتواند نرم افزارهای خود را نصب و مدیریت کند.

دسترسی مدیریتی

در هر دو حات امکان دسترسی روت یا ریموت برای سرور وجود دارد.

نصب سیستم عامل از راه دور

بله

خیر

حذف سیستم عامل از راه دور

بله

خیر

دسترسی کنسول از راه دور

بله

خیر

ریستارت کردن از راه دور

بله

خیر

تهیه snapshot از سرور

در مواقعی که شما قصد دارید تغییرات اساسی در سرور انجام بدهید میتوانید قبل از انجام تغییرات با یک کلیک یک snapshotاز سرور تهیه کنید و در صورتیکه تغییرات ناموفق بود یا موجب بروز مشکل گردید، با یک کلیک سرور را به حالت قبل برگردانید.

این امکان وجود ندارد.

کارایی/

 Performance

بدلیل استفاده از زیر ساخت قوی، به نسبت سرورهای معمول بازار کارایی بالاتری دارند

تنها در صورتی کارایی بالاتری دارند که از سخت افزارهای گران استفاده شده باشد که برای کارهای عرف توجیه اقتصادی ندارند.

افزونگی اطلاعات/Data redundancy

با استفاده از SANهای Enterpriseکه از dual parity disks (RAID 6)پشتیبانی میکنند، و استفاده همزمان از دو hot standby disksاین امکان را فراهم میکند که کوچکترین مشکلی در هنگام بروز خطا و خرابی دیسک وجود نداشته باشد و میزان ریسک را به صفر میرساند.

تعداد زیادی از سرورها از یک دیسک استفاده میکنند. بعضی از سرورها هم بر روی single parity disk (RAID 5)میباشند که چندان مناسب برای افزونگی و آمادگی در برابر خطرات احتمالی خرابی دیسک نمیباشد.

افزونگی سرور /

Server redundancy

با استفاده از HAدرصورتیکه برای یک سرور ابری مشکلی بوجود بیاید به صورت اتوماتیک و بدون نیاز به دخالت انسان در کمترین زمان ممکن سرور جدید فعال و کاربران به آن متصل میگردند.

اگر یک سرور فیزیکی دچار مشکل شود باید شما یک سرور جدید تهیه کنید، سیستم عامل را از اول نصب کنید و اطلاعات قبلی را روی آن بازگردانید.

افزونگی برق /

Power redundancy

زیرساخت سرورهای ابری به موارد زیر مجهز میباشند:

·   redundant power PDUs,

·   redundant power UPSes,

·   redundant power generators,

اکثر سرورهای فیزیکی داری یک منبع تغذیه برق هستند. بسیاری از سرورهایی که دارای دو منبع تغذیه نیز هستند، ممکن از یک ورودی برق استفاده کنند.

انعطاف پذیری منابع سخت افزاری

به راحتی و بدون نیاز به قطعی میتوانید هر یک از منابع سرور (سی پی یو، رم، هارد) را به هر میزان که خواستید افزایش یا کاهش دهید. و هر زمان که لازم نداشتید به حالت قبل بازگردید.

جهت ارتقای سخت افزاری بایستی سرور خاموش شود و یک زمان downtimeداشته باشید. همچنین میزان یا نوع ارتقا بسیار محدود میباشد. مثلا نمیتوانید 750مگابایت رم اضافه کنید.

به روز رسانی

سخت افزار

با توجه به اینکه لایه سخت افزاری و نرم افزاری به صورت کاملا جدا  و مستقل از یکدیگر میباشند، به هنگام تعویض و ارتقای قطعات سخت افزاری زیر ساخت، احتیاجی به نصب مجدد سیستم عامل یا تغییر نرم افزاها نمیباشد.

در هنگام ارتقای سخت افزاری همیشه نگران همخوانی نرم افزارهایتان با سخت افزار جدید هستید.

Disaster Recovery

درصورتیکه سرور شما دچار مشکل شود در عرض چند دقیقه سرور جایگزین فعال میگردد.

درصورتیکه سرور شما دچار مشکل شود باید ساعت ها وقت صرف کنید تا سرور جدید را آماده و فعال کنید.

صرفه جویی در زمان

بدلیل وجود امکانات جدید زمان کمتری صرف مدیریت سرور میشود. حذف بسیاری از تیکتهای عام (مثلا تیکیت خاموش کرن یا روشن کردن سرور) باعث کاهش هزینه نیروی انسانی نیز میگردد.

برای کوچکترین کاری باید تیکت زد.

مدیریت آسانتر

و قوی تر

با استفاده از پنل تحت وب کلیه امکانات مدیریتی به صورت یکجا و متمرکز در اختیار مدیر سرور قرار میگرد.

چنین امکانی وجود ندارد. نهایتا وجود ILO، جهت رفع بعضی از نیازهای ابتدایی در بعضی از سرور ها وجود دارد که مشکلات خاص خود را دارد.

هزینه

هزینه تهیه زیر ساخت پردازش ابری بسیار گران میباشد ولی در نتیجه برای EndUserبا پرداخت 18 تا 34 درصد هزینه بیشتر میتواند علاوه بر داشتن کلیه مزیت های فوق تا 80 درصد کارایی بهتری داشته باشید. پس در نتیجه سرور های ابری برای سازمان ها بزرگ از لحاظ اقتصادی مقرون به صرفه میباشند چون به نسبت هزینه ای که پرداخت میکنند، خدمات بالاتری را دریافت میکنند.